Lider wcale nie musi wiedzieć
wszystkiego na pierwszym spotkaniu

Arrow white

31

KICK-OFF

Pierwsze spotkanie zespołu projektowego musi być dobrze przygotowane, bo „dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz„. Na podstawie tego spotkania wszyscy zaproszeni wyrobią sobie zdanie na temat zadania, do którego zostali zaproszeni. To nie znaczy jednak, że lider musi zaprezentować pełną koncepcję projektu (do czego może mieć inklinacje). Jeśli bowiem przedstawi członkom zespołu niemal gotowy plan działania, to ci nie tylko mogą go łatwo zakwestionować, ale też nie poczują się z nim związani. Autentyczne zaangażowanie uzyskamy tylko wówczas, gdy członków zespołu od samego początku dopuści się do dyskusji o kształcie projektu i umożliwi pełen udział w planowaniu.

Liderzy czasem w dobrej wierze starają się przygotować całą koncepcję, aby na pierwszym spotkaniu dobrze wypaść i popisać się przygotowaniem do tematu. Czasem boją się, że gdy tego nie zrobią, to nie spełnią oczekiwań pozostałych członków zespołu lub wyjdą na nieprzygotowanych, a ich autorytet ucierpi już na starcie.

Nic bardziej mylnego. Z tendencją do jednoosobowego planowania projektu trzeba walczyć. Nie tylko ze względu na to, że reszta zespołu pozostanie wtedy bierna i mało zaangażowana. Również dlatego, że po prostu jedna osoba (lider) nie ma najmniejszych szans, by zrobić to dobrze i uwzględnić wszystkie aspekty czy punkty widzenia.

Spotkanie inauguracyjne powinno być poświęcone co najwyżej zaprezentowaniu ogólnej koncepcji, przedstawieniu podziału ról w zespole, a całe planowanie musi odbyć się w kolejnym kroku i z udziałem wszystkich.

 

Więcej: w poniższym odcinku podcastu.

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/LDcC7aCWVlo

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone