Książki
Wiedzą i doświadczeniem z zakresu zarządzania projektami dzielę się już od lat. Zanim wpadłem na pomysł zbudowania tego serwisu i uruchomienia podcastu, napisałem dwie książki o tej tematyce, które wydałem w wydawnictwie Onepress (Grupa Helion). Można je nabyć bezpośrednio na stronach sklepu internetowego wydawnictwa, do którego poniżej znajdziecie odnośniki.
Alfabet zarządzania projektami
(Onepress, Wydanie I – 2009; Wydanie II – 2015)
Książka przystępnym językiem omawia typowe zagadnienia dotyczące zarządzania projektami. Zawiera 62 krótkie eseje. Każdy z nich czyta się w kilka minut, bez konieczności studiowania całej książki od deski do deski. Dobra pozycja wprowadzająca w tematykę zarządzania projektami w sposób przystępny i daleki od formalizmu typowych podręczników. W 2015 roku ukazało się drugie, rozszerzone, wydanie książki.
„Alfabet…” mówi o podobnych zagadnieniach, jak serwis „Prosto o projektach” (PoP), ale układ treści jest całkiem inny. W książce wybrane zagadnienia są po prostu poukładane alfabetycznie, a PoP zapewnia znacznie lepszą dostępność konkretnych praktyk, dzieląc je na mniejsze zagadnienia i układając w kategorie. Co kto woli.
Alfabet zarządzania projektami – audiobook
(Processum, 2021)
„Alfabet…” doczekał się również wydania dźwiękowego. We współpracy z Audioteką – czołowym serwisem w tej branży – nagrałem całość w formie audiobooka. Dla wielu osób będzie to najłatwiejsza i preferowana forma zapoznania się z treścią tej książki.
Audiobook powstał na bazie drugiego, rozszerzonego, wydania książki, a więc zawiera komplet 62 rozdziałów.
Czytałem sam. Bardzo mi na tym zależało, bo jednak autor ma osobisty stosunek do podawanych treści, wie, co jest ważne i co akcentować. Mam ogromną nadzieję, że wyszło na tyle satysfakcjonująco, by dobrze się słuchało.
Kupno audiobooka polecam w tej chwili bezpośrednio ze strony Audioteki. Miłego słuchania!
Praktyczne lekcje zarządzania projektami
(Onepress, 2013)
Zbiór dwunastu wywiadów ze znanymi postaciami świata biznesu, sportu i życia publicznego. Prezentuje przykłady przedsięwzięć, które mimo początkowych trudności zakończyły się sukcesem. Rozmówcy dzielą się swoimi przemyśleniami, dobrymi pomysłami i lekcjami wyciągniętymi ze swoich doświadczeń. Otwarcie mówią też o potknięciach, które po drodze im się zdarzały. Książka udowadnia, że zarządzanie projektami może być fascynujące, a czytanie o tym – przyjemne i pouczające zarazem.
Jestem naprawdę dumny z listy rozmówców, z którymi rozmawiałem o rozmaitych projektach:
- Andrzej Blikle – o rozbudowie sieci cukierni
- Irena Eris – o budowie hoteli SPA
- Zbigniew Gutkowski – o udziale w regatach dookoła świata
- Marcin Herra – o organizacji EURO 2012 w Polsce
- Jan Jabłkowski – o budowie Nowego Domu Jabłkowskich
- Marek Kamiński – o wyprawach na bieguny Ziemi
- Paweł Kwiatkowski – o wprowadzaniu do Polski marki Nespresso
- Janina Ochojska – o zakładaniu misji i niesieniu pomocy humanitarnej
- Henryk Sytner – o słynnej akcji „Wakacje na dwóch kółkach”
- Marek Tronina – o organizacji Maratonu Warszawskiego
- Krzysztof Wielicki – o wspinaczce na ośmiotysięczniki
- Marek Wojtyna – o wdrożeniu standardu zarządzania projektami w firmie Żywiec Zdrój
Tuzin wywiadów, tak różnorodnych, to była naprawdę ciekawa przygoda. Każdą rozmowę konkludowaliśmy zestawem dobrych praktyk, które z niej mogły wynikać dla każdego lidera projektu. Jak więc widzicie, zamiłowanie do wynajdowania i formułowania dobrych praktyk zaczęło się u mnie już wcześniej.
Czego uczy nas golf?
(Processum, 2017)
Ach, nie mogłem się oprzeć. Wiem, że to całkiem inna tematyka, ale napisanie tej książki było dla mnie samego nie lada projektem, który sprawił mi dużo frajdy. Jako zamiłowany golfista postanowiłem dorzucić swój kamyczek do popularyzacji tego pięknego sportu w Polsce. Kamyczek lawiny jeszcze nie wywołał, ale powoli golf toruje sobie drogę do świadomości rodaków. Wiele jest mitów i fałszywego wyobrażenia o tej dyscyplinie. Wziąłem się w więc z nimi za bary.
Książka łącząca dwa światy: golfa i zarządzania. Udowadnia, że grając w golfa nabieramy umiejętności, które przydają się w codziennej pracy, nie tylko na stanowiskach kierowniczych. Golf rzeźbi nie tylko mięśnie, ale i zwoje mózgowe. Wymaga cierpliwości, precyzji, rozważnego podejmowania decyzji, koncentracji i wielu innych cech, którymi powinien odznaczać się dobry menedżer. Golf jest nie tylko sportem, ale i świetnym treningiem mentalnym.
Rozmówcami są: Dr Irena Eris oraz Andrzej Person i Jacek Person – znani komentatorzy i popularyzatorzy golfa w Polsce.
Umówmy się więc, że to pozycja na deser. Po godzinach. Spróbujcie!