Kick-off to ważne
pięć minut dla sponsora

Arrow white

32

KICK-OFF

Obecność sponsora na pierwszym spotkaniu zespołu dodaje wszystkim wiary, że projekt jest ważny. Lubimy się angażować w sprawy, które dobrze rokują. Opieka i zainteresowanie ze strony ważnego decydenta jest wyraźnym sygnałem, że warto w tym projekcie być i że nie będzie to zmarnowany czas.

Tytułowe „pięć minut” trzeba jednak rozumieć symbolicznie, a nie dosłownie. Sponsor nie może wpaść na spotkanie, jak po ogień. Wówczas osiągnąłby dokładnie przeciwny efekt: zebrani dostrzegą, że w natłoku innych spraw ten projekt może wcale nie być dla niego priorytetem. Trzeba zatem zadbać o to, by sponsor nie tylko na kick-offie był, ale również, by była to obecność „jakościowa” i wiele wnosząca.

Samo przybycie nie wystarczy. Sponsor powinien – po pierwsze – przedstawić wszystkim powody uruchomienia projektu, a po drugie – opowiedzieć o swoich oczekiwaniach. Nie jest jednak wykluczone, że sponsor da zespołowi całkowicie wolną rękę w znajdowaniu rozwiązań. Warto, by to jasno zakomunikował. Wtedy zespół zrozumie, że jego zadaniem nie jest bynajmniej podążanie ściśle ścieżką wyobrażoną i nakreśloną przez sponsora, ale że otwiera się szerokie pole do swobodnych poszukiwań.

Korzystając z obecności sponsora na spotkaniu inauguracyjnym zorganizujmy też sesję pytań i odpowiedzi. Jeśli członkowie zespołu mają jakieś wątpliwości, to dobrze, by sponsor je rozwiał. Zachęta do dialogu i śmiałego zadawania pytań może być potrzebna, szczególnie w organizacjach zhierarchizowanych, gdy sponsor (np. prezes) może się wydawać osobą ze stratosfery.

Po pierwszym spotkaniu zespołu wszyscy powinni mieć pewność, że wiedzą, o co chodzi w projekcie i czego się od nich oczekuje.

 

Więcej: w poniższym odcinku podcastu.

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/dQdR5hGcqAk

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone