Rola komitetu sterującego
nie dubluje się z rolą sponsora,
ani z rolą zarządu

Arrow white

29

KOMITET STERUJĄCY

Warto zwrócić uwagę na jasne rozgraniczenie kompetencji pomiędzy sponsorem, komitetem sterującym i zarządem. Wszystkie te role mogą brać udział w podejmowaniu kluczowych decyzji w projekcie. Istotne jest jednak, aby nie przesadzić z ilością osób i organów sprawujących zwierzchni nadzór nad projektem, bo to może znacząco obniżyć efektywność działania.

Sponsor powinien być powołany dla każdego projektu. Jest pierwszą osobą, do której zwraca się lider, gdy potrzebuje pomocy w podjęciu decyzji wykraczających poza jego kompetencje. Często już sam sponsor może takie decyzje podjąć, bez eskalowania ich wyżej. Jeśli tak jest, to proces jest efektywny, szybki, a dodatkowo mamy pewność, że sponsor został dobrze dobrany, bo jest decyzyjny.

Czasem jednak zajdzie konieczność odwołania się do jeszcze wyższych instancji. Może to być komitet sterujący lub zarząd. Trzeba jednak uważać na ryzyko nakładania się kompetencji tych dwóch ciał decyzyjnych. Może to rodzić nieefektywność, polegającą na konieczności prowadzenia uzgodnień z obydwoma tymi organami. Najczęściej warto postawić na jeden z nich.

W niektórych organizacjach będzie to zarząd. Np. w takich, które są niewielkie, a zatem zarząd i tak trzyma rękę na pulsie wielu spraw, a w tym – projektów. Wtedy w ogóle powoływanie dodatkowo komitetów sterujących mija się z celem.

W innych organizacjach sytuacja będzie odwrotna. Zarząd okazuje się tak przeciążony obowiązkami, że chętnie ceduje odpowiedzialność za decyzje projektowe, np. właśnie na wspomniany komitet sterujący.

Obie opcje są oczywiście dobre, pod warunkiem, że są dostosowane do specyfiki organizacji. Kluczowe jest przy tym jasne określenie, który model przyjmujemy w naszej organizacji, aby liderzy i sponsorzy mieli pełną jasność, z kim powinni się konsultować w kluczowych momentach dla projektu: z komitetem sterującym czy z zarządem.

 

 

Więcej: w poniższym odcinku podcastu.

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/tZc3vjPCk-Q

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone