Członkowie zespołu
aktywnie wspierają lidera

Arrow white

20

ZESPÓŁ PROJEKTOWY

Czy lidera naprawdę trzeba wspierać? Przecież to on ma kierować zespołem. Jak zatem członek zespołu, którym teoretycznie lider zespołu ma zarządzać, miałby wspierać tegoż lidera?

Zwykle nie myśli się w ten sposób, a jednak warto odwrócić tradycyjne rozumowanie i wczuć się na moment w rolę lidera. Zawsze ma on najtrudniej. Niesie na swoich barkach odpowiedzialność za cały projekt i jego powodzenie. Oczekiwania co do lidera są ogromne. Ma przecież dobrze zarządzać, motywować, przewodzić, mieć wizję, zarażać pasją, rozdzielać zadania, śledzić postępy, udzielać feedbacku, świetnie się komunikować ze wszystkimi interesariuszami… Wszyscy koncentrują się na wysokich oczekiwaniach co do tej kluczowej osoby. A czy podobnie wysokie oczekiwania mamy co do członków zespołu? Niekoniecznie.

Zwykle czują oni znacznie mniej presji, mają przez to większy komfort. Nie muszą się przejmować, gdy coś idzie nie tak. W każdym razie nie tak bardzo, jak lider, którego wszyscy będą „ścigać”, gdy pojawią się problemy. Może więc jednak byłoby uczciwie (i efektywnie!), gdyby zespół pomógł liderowi w dźwiganiu tej odpowiedzialności?

Jedna możliwość, to równomierne rozkładanie odpowiedzialności i ilości pracy w projekcie. Zbyt często lider bierze na siebie nieproporcjonalnie dużą część roboty, którą postanawia samodzielnie wykonać. Nie w tym rzecz. Nie na tym polega skuteczne prowadzenie projektu.

Druga możliwość, to wzajemne wspieranie się członków zespołu. Jeśli tylko da się rozwiązywać problemy, nie włączając samego lidera, to świetnie. Członkowie zespołu powinni współpracować ze sobą bezpośrednio, bo przecież na tym także polega zespołowość. A przy okazji – ulga dla lidera, gdy nie musi się angażować w każdy projektowy detal.

Trzecia (i wcale nie ostatnia) możliwość, to pomaganie liderowi w jego obowiązkach. Ktoś z zespołu może przejąć pewne zadania, które tradycyjnie spoczywają na liderze. Dla przykładu: przejęcie odpowiedzialności za komunikację do organizacji, współuczestniczenie w spotkaniach statusowych z zarządem i wspieranie lidera w ich trakcie itp.

Widoczne wsparcie ze strony zespołu może być niezwykle istotnym zastrzykiem energetycznym dla lidera.

 

 

Więcej: w poniższym odcinku podcastu.

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/Ns8trMR4Om8

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone