Zaangażowanie w duże projekty
jest zsynchronizowane
z celami okresowymi

Arrow white

21

ZESPÓŁ PROJEKTOWY

Udział pracownika w dużych projektach powinien być skorelowany z jego celami okresowymi. W przeciwnym wypadku lider będzie miał ogromne trudności, by uzyskać pełne zaangażowanie członków zespołu. Jeśli są rozliczani z czego innego – celów biorących się z ich regularnej pracy operacyjnej – to dlaczegóż by mieli „tracić” czas na inne zadania?

Mniejsze projekty nie rodzą takiej konieczności. Nie trzeba dla nich modyfikować celów okresowych. Jednak gdy zaangażowanie pracownika staje się znaczące, a projekt większy, wówczas nieujęcie go w celach okresowych (najczęściej rocznych) byłoby błędem. Członek zespołu czułby, że praca w projekcie jest dla niego stratą.

Cele roczne zwykle wyznaczamy… raz do roku. Projekty natomiast często rodzą się szybciej i pojawiają się częściej. To oznacza, że mogą nie znaleźć się w celach rocznych, bo zostały wymyślone i zainicjowane później. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zatem gotowość do modyfikacji celów rocznych w trakcie okresu, by odzwierciedlić nowe, duże zadania projektowe, o których wcześniej jeszcze nie myślano.

Głównie jest to zadanie dla przełożonego, który deleguje swojego pracownika do projektu. Nie wystarczy dodanie nowych celów, ale i zredukowanie w zamian innych zadań (i celów) może okazać się konieczne. Być może część zadań powinna zostać czasowo rozdzielona między inne osoby w dziale.

Pamiętajmy, że świat regularnych zadań operacyjnych i świat projektów, to nie są dwa światy, bo pracownik ma jeden kalendarz i musi oba te światy w nim pogodzić.

 

Więcej: w poniższym odcinku podcastu.

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/XK4-50GdQ7M

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone