Lider jest dobrym organizatorem
i niekoniecznie najlepszym
ekspertem merytorycznym

Arrow white

03

LIDER PROJEKTU

Czy lepszym liderem projektu będzie dobry organizator czy ekspert merytoryczny? Chciałoby się, by idealny kandydat posiadał obie te cechy. Nie zawsze jednak jest tak pięknie. Jeśli więc mielibyśmy wybierać, to zdecydowanie wygramy, stawiając na czele projektu dobrego organizatora.

Dobry organizator poradzi sobie z dokooptowaniem do zespołu ludzi, którzy wniosą niezbędną wiedzę. Sam też podszkoli się w podstawach zagadnienia na tyle, ile będzie mu trzeba. Nie musi być najmądrzejszy ze wszystkich. Ale powinien sprawnie organizować pracę.

Z kolei ekspert merytoryczny, który nie ma zdolności organizacyjnych, będzie mieć kłopoty z odpowiednią mobilizacją zespołu i maksymalnym wykorzystaniem jego możliwości. Zła organizacja pracy zniechęci nawet najlepszych. Styl pracy lidera udziela się pozostałym. Jeśli więc brak mu solidności, punktualności, dobrego delegowania zadań, egzekwowania zadań i terminów czy jakości wykonanej roboty, to negatywnie rzutuje to na pozostałych i ich podejście.

Co więcej, merytoryczny guru może tak dalece zdominować pozostałych swoją wiedzą, że nawet nie będzie pytał innych o zdanie. Lider, który chce sam o wszystkim decydować (bo przecież zna się najlepiej) szybko zostanie sam na placu boju. Inni poczują się niepotrzebni i zrezygnują z udziału w projekcie lub po prostu przestaną się wysilać.

Najlepsze rozwiązanie: postawić na czele projektu doskonałego organizatora, a najlepszego eksperta włączyć do zespołu, ale nie w charakterze kierowniczym.

Więcej: w poniższym odcinku podcastu.

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/-nz-GTuvyBw

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone