Lider nie tylko mówi,
ale i słucha

Arrow white

08

LIDER PROJEKTU

W dzisiejszych czasach jesteśmy znacznie bardziej nastawieni na mówienie, prezentowanie czy wręcz autoprezentację niż na słuchanie. Rzadko się uczymy sztuki słuchania, nie szkolimy się z tego zbyt często.

Z drugiej strony bardzo doceniamy i lubimy osoby, które autentycznie potrafią słuchać. Świetnie się z nimi rozmawia i zauważamy to natychmiast. Być może dlatego, że to relatywnie rzadka umiejętność.

W projektach takim słuchającym na pewno musi być lider. Nie po to zapraszamy specjalistów do zespołu, by ich potem nie słuchać. Dlaczego lider miewa z tym kłopot? Przyczyn może być kilka.

Po pierwsze – sam uważa, że wie lepiej. Mam tylko nadzieję, że takich liderów nie ma zbyt wielu.

Po drugie – słyszy rzeczy niezgodne z jego przekonaniami. Wtedy zderza się z tzw. efektem potwierdzenia (ang. confirmation bias). Zdania niepotwierdzające jego wizji mogą być przez niego odrzucane. Jeśli nie jest świadomy tego niebezpieczeństwa, to członkom zespołu będzie trudno wyrażać zdania odrębne, niepopularne i nie pokrywające się z „jedynie słuszną” wizją lidera.

Po trzecie – wieczny pośpiech projektowy też nie pomaga. Lider może mieć tendencję do przyspieszania prac kosztem swobodnego dialogu i otwartych dyskusji.

Tymczasem liderowi powinno zależeć na dobrej atmosferze oraz na zaangażowaniu ludzi. Gdy poczują, że ich zdanie się liczy i mają wpływ na bieg spraw, wówczas będzie większa szansa, że będą czuć satysfakcję z pracy w projekcie. A stąd już prosta droga do rzetelnej pracy z ich strony i do dobrego wykorzystania ich potencjału.

Lider powinien być jak faraon. Dlaczego? Dowiecie się z poniższego odcinka!

 

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/SBIak0pKUIE

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone