Lider projektu nie tylko zarządza,
ale i bierze na siebie część zadań

Arrow white

06

LIDER PROJEKTU

Aby być dobrym liderem, trzeba zdobyć zaufanie zespołu. Sprawa jest prosta, gdy na czele projektu staje ktoś z autorytetem, np. wieloletni pracownik, poważany przez wszystkich, który już niejeden projekt skutecznie poprowadził. Czasem jednak trzeba na to zaufanie sobie dopiero zapracować. Na przykład wtedy, gdy lidera nie wszyscy znają, jest nowy w organizacji lub po prostu nie prowadził jeszcze projektów.

Jednym ze sposobów na szybkie zbudowanie zaufania jest pokazanie zespołowi, że pracujemy razem, wszyscy jesteśmy równi, jedziemy na jednym wózku, a lider się nie wywyższa i nie unika roboty. Model, w którym lider jest tylko pilnującym, koordynującym – jest niedobry. Nikt nie lubi takiego strażnika, który zajmuje się wyłącznie pilnowaniem i poganianiem innych. Tak na pewno nie buduje się autorytetu w zespole.

Zdobywać go można oczywiście wiedzą merytoryczną, ale nie zawsze to lider musi być tym najmądrzejszym w danej kwestii. Innym sposobem jest właśnie dawanie dobrego przykładu. Lidera, który sam zakasuje rękawy, znacznie łatwiej polubić. Doskonałym przykładem takiego stylu kierowania był Andrzej Zawada, legendarny kierownik wypraw himalajskich, na których zawsze dawał przykład innym, biorąc na swoje barki (dosłownie) kawał ciężkiej roboty. Upływ lat nie zmieniał jego podejścia. Nawet w wieku siedemdziesięciu lat potrafił młodszym przewodzić, nie tylko z namiotu bazowego, ale również osobiście wynosząc liny i poręczując drogę. Nie powinno dziwić, że całe środowisko zgodnie mówiło na niego po prostu: lider.

Zatem: liderze, pracuj ze swoimi ludźmi. Przydzielaj sobie jakąś część zadań. Pokaż, że się nie wywyższasz, że nie unikasz takiej samej roboty, jakiej oczekujesz od innych. Docenią to, a ty zyskasz zaufanie i zbudujesz autorytet, co pozwoli skutecznie poprowadzić zespół do sukcesu.

Ważne jednak, by utrzymać odpowiednie proporcje. Lider bierze na siebie część (!) zadań, ale nie całość. Zagrzebanie się w robocie uniemożliwiałoby liderowi ogląd całości i skuteczne kierowanie projektem. Łatwo wtedy przegapić ważne sygnały, płynące z zewnątrz.

Więcej: w poniższym odcinku podcastu.

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/nysVe5rsJtc

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone