Skład zespołu jest stały

Arrow white

13

ZESPÓŁ PROJEKTOWY

Niezmienny skład zespołu to generalna wytyczna, od której jednak jest sporo odstępstw. Nie zawsze mamy praktyczną możliwość, by zespół od początku do końca projektu miał ten sam skład, ale powinniśmy się o to starać, gdy tylko ma to sens i jest możliwe. A kiedy nie jest?

Po pierwsze – z powodu naturalnych zmian w firmie. Odejścia, przyjścia, urlopy – to siła wyższa. Im dłuższy projekt, tym większe ryzyko, że nie utrzymamy ciągłości składu. Na to nie mamy niestety wpływu.

Po drugie – gdy ktoś z zespołu nie realizuje należycie swojej roli. Wtedy lider wręcz powinien szybko podmienić taką osobę. Posiadanie dobrej ekipy jest znacznie ważniejsze niż kurczowe trzymanie się pierwotnego składu.

Po trzecie – gdy projekt jest długi i składa się z wyraźnie wyodrębnionych faz, polegających na zupełnie innych zadaniach, do których potrzeba nam całkiem innych kompetencji. Wówczas poszczególne części projektu są realizowane przez nieco inne osoby. Ale nawet w takim przypadku możemy przynajmniej zadbać o to, by w obrębie danej jednorodnej fazy projektu mieć niezmienny skład.

Stała ekipa bardzo podnosi efektywność pracy projektowej. Oto kilka argumentów:

  • Ciągłość wiedzy. Będąc od początku w projekcie, znamy całą historię prac: dyskusji, analiz, argumentów, wyborów, rozważanych hipotez, wyciąganych wniosków itp. Natomiast wprowadzając nową osobę do zespołu musimy całe to nasze zbiorowe doświadczenie jej jakoś przekazać, co jest nie tylko czasochłonne, ale też po prostu… niewykonalne w pełni.
  • Oszczędność czasu. Nie tracimy go na tłumaczenie czegoś od nowa osobie, która dołączyła w trakcie. Zaczynamy rozumieć się bez słów. Chwytamy w lot, bo znamy się coraz lepiej w zespole i mamy wspólne doświadczenia, język, wiedzę.
  • Zaangażowanie i odpowiedzialność. Tylko osoby będące w projekcie od początku do końca mają szansę zaangażować się w pełni i przejmować się końcowym rezultatem. Natomiast ktoś dołączający do zespołu czasowo, nie będzie mieć całościowej perspektywy. Być może będzie się starać poprawnie wykonać konkretne zadania, ale nie będzie silnie zmotywowany współodpowiedzialnością za końcowy rezultat. A to oznacza słabsze zaangażowanie w pracę.

Jeśli tylko jest to możliwe i sensowne – zadbajmy o stały skład personalny w projekcie lub w całościowo wyodrębnionym etapie projektu. To znakomicie ułatwia zrozumienie, przyspiesza podejmowanie decyzji, zespół się dociera, a więc z czasem robi się coraz łatwiej. Ludzie pracujący w projekcie od początku do końca – a nie wrzucani doń czasowo – są silniej zmotywowani i identyfikują się z projektem i jego efektami.

 

Więcej: w poniższym odcinku podcastu.

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/H_tdgaW-0fU

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone