Zaangażowanie poszczególnych osób
może zmieniać się w czasie

Arrow white

14

ZESPÓŁ PROJEKTOWY

Wcale nie musimy pracować pełnym składem przez cały czas. W różnych fazach projektu zaangażowanie poszczególnych osób może być różne i nic w tym niestosownego. Jeżeli akurat pracujemy nad czymś, co chwilowo nie dotyczy jakiegoś członka zespołu, to warto dać mu chwilę wolnego w projekcie. Lider nie powinien zmuszać wszystkich do bycia pod pełną parą przez cały projekt, bo to nawet nieosiągalne. I tak nadejdą chwile znużenia i zmęczenia, więc może od razu załóżmy, że będą etapy większej i mniejszej intensywności pracy dla każdego członka zespołu.

Nie ma zatem co silić się na zbieranie zawsze pełnego składu zespołu, gdy połowa ludzi będzie się nudzić. Jeżeli wiadomo z góry, że temat spotkania (czy jakiś etap prac) będzie węższy i nie wszyscy będą niezbędni, to odpuśćmy im. Podziękują, bo na pewno mają mnóstwo innych rzeczy do roboty, a wrócą, gdy już będziemy ich naprawdę potrzebować.

Dobrym pomysłem jest dawanie ludziom wyboru. Przecież lider nie musi palcem wskazywać, kto konkretnie musi być na danym spotkaniu, a kto nie. Jeśli wydaje się, że ktoś mógłby przyjść, ale nie jest to konieczne, to… po prostu warto dać mu wybór. Jeżeli dana osoba mimo wszystko zdecyduje się na udział i poświęcenie swojego czasu, to na pewno się zaangażuje (bo to była jej decyzja, żeby przyjść). Własne wybory wolimy i szanujemy bardziej, niż czyjś nakaz. Zgodnie z teorią redukcji dysonansu poznawczego będziemy skłonni utwierdzać się w przekonaniu, że słusznie angażujemy swój czas, bo własna decyzja na pewno musiała być dobra!

Jednak i tak nastąpią momenty przerw w naszej pracy projektowej. Sprzedawca – dla przykładu – nie musi angażować się we wszystkie etapy rozwoju produktu w dziale badań i rozwoju, więc przez jakiś czas jego udział będzie ograniczony. Może zająć się w pełni swymi codziennymi obowiązkami.

Co jednak zrobić, by czyjaś przerwa w zaangażowaniu projektowym nie spowodowała utraty kontaktu z projektem i tym, co się w nim dzieje? Proste rozwiązania są zwykle najskuteczniejsze. Lider może do takiej osoby zadzwonić, spotkać się indywidualnie na krótko lub po prostu rozsyłać krótkie notatki o najnowszych wydarzeniach i podjętych w projekcie decyzjach. Ich adresatami są wówczas wszyscy członkowie zespołu, więc zawsze mogą błyskawicznie zareagować i włączyć się, gdy zobaczą, że któryś z tematów ich dotyczy.

 

Więcej: w poniższym odcinku podcastu.

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/mG-HdjYiPtE

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone