Sponsor i lider wspólnie
uzgodnili cel projektu

Arrow white

36

CEL PROJEKTU

Istnieje silne przekonanie, że sponsor jest osobą, która decyduje o celu projektu. Tymczasem warto odróżnić „akceptowanie” od „formułowania” celu. Sponsor zawsze będzie ostatecznie akceptował cel, ale wcale nie musi – czy wręcz nie powinien – autorytarnie tego celu formułować.

Bardzo korzystne jest włączenie lidera w rozmowę o celu. Jeśli sponsor zechce podeprzeć się zdaniem lidera, to cel ma szansę być bardziej realny, a lider – przekonany i zmotywowany. Sponsorowi może brakować szczegółowej wiedzy lecz nic w tym nagannego. Zazwyczaj sponsorzy są na tyle wysoko w hierarchii organizacyjnej, że będzie im brakować wiedzy operacyjnej do tego, by zadecydować o sformułowaniu realnego celu projektu. Jeśli mają świadomość swoich ograniczeń, chętnie włączą lidera do rozmów i wspólnie dojdą do uzgodnień.

Jeszcze wyższym poziomem wtajemniczenia jest zaproszenie całego zespołu projektowego do współdecydowania o celu projektu. Może to być nieodzowne w przypadku zadań całkowicie nowatorskich, w których ani sponsor, ani lider nie potrafiliby ustalić, co faktycznie można osiągnąć. Oddanie inicjatywy zespołowi z prośbą o to, by przeanalizował zadanie i oddolnie zaproponował cel, ma ogromne zalety. Przede wszystkim gwarantuje duży zastrzyk motywacji dla takiego zespołu, który poczuje się dowartościowany przez możliwość samodecydowania. A w rezultacie na pewno z większym zaangażowaniem i szczerym przekonaniem zajmie się potem realizacją.

 

 

Więcej: w poniższym odcinku podcastu.

 

Zdjęcie: https://unsplash.com/photos/376KN_ISplE

Komentarze

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Moja strona używa ciasteczek (danych tekstowych gromadzonych w formie plików zamieszczanych na Urządzeniu Użytkownika) do analizy ruchu oraz dzieli się tymi danymi z dostawcami usług analitycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. View more
Rozumiem
24/7 Accident Phone